GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 4061019
nr 406 1019
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Vas, fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, band- och prickdekor i svartbrunt och blågrönt mot vit botten, höjd: 14.5 cm, signerad: '(studiohanden) SWEDEN G/64-127 (målarsignatur för Marianne Preissler)', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.100 kr
måndag 6 februari 2006
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg